USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Baha ve Poyraz arama-kurtarma ekiplerinin "gözü" oldu

Türk savunma sanayisi içerisinde geliştirilen insansız hava araçları Baha ve Poyraz, Kahramanmaraş merkezli depremler sonra hesaplı çalışmalara eklenen ekiplere fon desteği sağladı.

Baha ve Poyraz arama-kurtarma ekiplerinin
11-02-2023 14:09
Ankara

AA muhabirinin almış bulunduğu bilgiye göre, HAVELSAN'ın uygulayım ekipleri, 10 ili etkileyen depremler sonrasında, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda insansız hava ve karaca araçlarıyla alana geçiş etti.

HAVELSAN kabilinden geliştirilen insansız hava aracı Baha ve Poyraz dron, alanda arama-kurtarma ekiplerine araştırma görevlisi iktisap etmek kıl payı keşif-gözetleme faaliyetlerinde fariza aldı.

Hava araçları Baha ve Poyraz, ilkin köylerde ve dağlık alanlarda keşif-gözetleme görevleri yaparak, almış bulunduğu görüntüleri bölgedeki eş güdüm merkeziyle paylaştı. Olumsuz hava şartları zımnında İHA'larla kaynak almanın zorlaştığı anlarda korku altı pervaz ika özelliği ile kaynak ihtiyacını karşılayan Baha, ulaşımın kabil bulunmadığı yerleşme yerlerine bağlı evvel bilgilerin alınmasını sağladı.

Dikey iniş-kalkış yeteneği bulunduğu düşüncesince müşterek piste gerekseme duymayan Baha, değişik alan ve yer koşullarında başarıyla fariza yapabiliyor. Yer dayanak merkezine 50 kilometre uzaklığa derece pervaz gerçekleştirebilen Baha, sızdırmaz beden yapısıyla çiseli havalarda da kullanılabiliyor, kaslı elektro-optik donanımlarla ırak mesafelerden faziletkâr nitelikli kaynak alıp aktarıyor.

HAVELSAN kabilinden geliştirilen insansız karaca aracı Barkan da ağırlık transfer sepetiyle alana gönderme edildi. Barkan, gerekseme biçiminde alanda dertli ve ya materyali taşınması görevlerine dayanak verecek.

HAVELSAN Otonom ve Robotik Sistemler Müdürü Veysel Ataoğlu, depremden çelimsiz müddet sonradan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının buyruğu doğrultusunda çabucak alana geçiş ettiklerini söyledi. Ataoğlu, eş güdüm merkezlerinin yönlendirmeleriyle keşif-gözetleme emekleri yürüttüklerini belirtti.

Ataoğlu ve beraberindeki ekip, bahis konusu çalışmaların yanında depremzedelere gıda, esas gerekseme materyali ve mahrukat desteğinde de bulunuyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ