USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Yaşam

Koruma altındaki dağ ceylanlarını 2022'de 3 bin ad tabii içinde ziyaret etti

Türkiye'de hoppadak Hatay'da canlı siper altındaki "gazella gazella" çeşidi dağ ceylanlarını, natürel ortamlarında sabık sene 3 bin insan ziyaret etti.

Koruma altındaki dağ ceylanlarını 2022'de 3 bin ad tabii içinde ziyaret etti
02-02-2023 12:12
Hatay

Kırıkhan ilçesindeki Suriye sınırında yaşamlarını sürdüren dağ ceylanlarının korunması ve neslinin devamı düşüncesince 2014'te Hatay Dağ Ceylanı Üretim Merkezi oluşturuldu.

Spor Toto Süper Lig kadrosu Atakaş Hatayspor'un da simgesi bulunan "gazella gazella"ları merkezde görmeye gelenler, onları tabii ortamlarında gözlemleyebiliyor, ağızotu saatlerinde de yakından görüp fotoğraflayabiliyor.

Üretim merkezinin beraberinde etrafındaki "Hatay Dağ Ceylanı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası"nda da varlıklarını sürdüren dağ ceylanlarının popülasyonu da değme sene artıyor.

Sahada 2018'de meydana getirilen sayımlarda 757 adına belirlenen dağ ceylanı sayısı 2019'da 925, 2020'de 1141, 2021'de 1280, güzeşte sene da 1331 adına kayıtlara geçti.

"Okullardan mevrut taleplere yetişemiyoruz"

Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şubesi Kırıkhan Şefi Nuri Akın, AA muhabirine, merkezin kurulduğu 2014 senesinde çabucak 2 dağ ceylanının olduğunu demincek ise bu sayının 48'e ulaştığını anlattı.

Yaban yaşamı ihya branşında ise en akıbet 1331 ceylan sayıldığını aktaran Akın, popülasyonu küsurat dağ ceylanlarının insanoğlu kabilinden aşırı alçalma edildiğini söyledi.

Merkezin bu açıdan güzeşte sene ağırladığı 3 bin ziyaretçiyle huy turizmine de ağır ulama sağladığını tamlayan Akın, şöyleki bitmeme etti:

"Burası ortak üretim merkezi, buranın gayesi dağ ceylanının çoğaltılıp henüz sonraları yaşamış olduğu alanlara salınması. Fakat giderek şurası gördük; bu adalet erinç kişilerin aşırı ağır dikkat ve alakası oluştu. Yani tehlikesiz olun hayvanlar bahçesine gitse bu derece ilgilerini çekmiyor. Bir türün tabii içinde kıymetlendirmek hepsi düşüncesince aşırı alım çalım donör ortak olay. Yani buraya gelenler türün kesinlikle ortak ortamda yaşadığını, beslendiğini, yer yapısını, değme şeyini görmüş olduğu düşüncesince aşırı dikkat duyuluyor. Gerçekten okullardan mevrut bundan böyle taleplere yetişemiyoruz. Buraya mevrut ziyaretçileri en dobra biçimde ağırlıyoruz. Onlara cins ve hayat ortamı üzerine bilgelik veriyoruz. İnsanlar bu şekli ne derece tanırsa, bilirse, o derece dobra koruyacağına inanıyoruz."

Gaziantep'ten mevrut Ali Sezer, dağ ceylanlarını Hatay'da yakından müşahede fırsatı bulduğunu söyledi.

Kahramanmaraş'tan mevrut hoca Ayşe Çolak da dağ ceylanlarının kentteki varlığını internette meydana getirdiği araştırmayla öğrendiğini belirterek, "Yeğenlerimle geldim. Okulda öğrencilerimle de buradaki deneyimimi paylaşacağım. Hatta buraya öğrencilerimle ortak yolculuk ayarlamak istiyorum, inanırım öğrencilerim de burayı aşırı severler." dedi.

Medine Eda Yıldız ise karne hediyesi adına annesinin kendisini dağ ceylanları üretim merkezine getirdiğini, burada gır gır sayaç geçirdiğini kaydetti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ