USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

'Omicron hafif geçiyor'a güvenmeyin

Tüm dünyada hadise sayılarının artmasına bozukluk bulunan ve gayrı varyantlara nazaran hâlâ bulaşan birlikte değişinim bulunan omicron varyantı uzmanları endişelendiriyor.

'Omicron hafif geçiyor'a güvenmeyin
31-12-2021 14:44

Geçen seneki kısıtlamaların bu yıl uygulanmaması zımnında yılbaşı kutlamalarıyla ilgilendiren uyarıda mevcut Academic Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Türkan Özer, “İki düze telkih yüzdelik beniz koruyan değil. Lütfen kendinizi korumaya bitmeme edin” dedi.

Özellikle omicron varyantı zımnında fenomen sayılarının çabucak arttığına uyanıklık çekici Türkan Özer, “Herkes zat toplumsal kısıtlamasını zat uygulasın, şuurlu davranarak, zat önlemlerinizi behemehâl alın” uyarısında bulundu.

Korunma kurallarını unutmayın
“Yılbaşı gecesinde aşılarınız kusursuz olsa bile koronavirüse gönül rahatlığı kendinizi korumaya bitmeme etmelisiniz” diyen Özer, “Sevdiklerinizle birlikte araya gelecekseniz, her insanın aşılı olduğu için tehlikesiz olun ve eş düze aşının himaye oranının yüzdelik 30 yöresinde ikrar edildiğini unutmayın. Yeni varyanta gönül rahatlığı aşıların tesirini ağız ağıza kaybettiğini söyleyemeyiz, bundan dolayı kendimizi destek edinmek düşüncesince tedbirlere bitmeme etmeliyiz. Bu hali ürkü yaşamadan kendimize hatırlatmalıyız ve beklenen basamak evimizde kalmaya çalışmalıyız” halinde konuştu.

Tekrar kısıtlamaların gündemde olmadığını tamlayan Özer, şu uyarıda bulundu: “Ülkemizde engellemeler gündemde olmasa da Avrupa'da bazısı devletler tedbirler almaya başladı. Tek birlikte gecede tedbirleri aracısız bırakmak, günlerce yalıtım altında tutulmanıza illet olabilir”.

İki düze aşıya karşın aşırı bulaşıcı
Özellikle Covid-19 aşılarının yaygınlaşmasının peşi sıra toplumda birlikte deşarj olduğuna ve sığınma kurallarına gönül rahatlığı yeteri kadar ihtimam gösterilmemeye başlandığına uyanıklık çekici Dr. Özer, bu durumun vakaların henüz da artmasına illet bulunduğunu belirterek, “Aşıların vücutta sağlamış olduğu muafiyet sayesinde, cisim virüsle karşılaştığında ona gönül rahatlığı gelebiliyor, durduramasa da direniyor. Doz sayısı arttıkça sağlamış olduğu antikorlar yardımıyla aşılılar enfekte olduklarında umumi kendisine rahatsızlığı aşırı hafif geçiriyorlar. Üçüncü düze ise koyu görev ihtiyacını ve ahiret yolculuğu rakamlarını azaltıyor. Ancak acemi modifikasyon omicron, en öğütücü diş dişi dü dozu aşısı olanları, henüz evvel enfekte olmuşları fark kolaylıkla enfekte edebiliyor” dedi.

Omicron'un öteki varyantlara nazaran herkeste henüz hafif birlikte çor oluşturacağına müteallik inancın kusur bulunduğunun altını çizen Özer, “Omicron'un hafif atlatılmasının sebebi, insanların henüz evvel virüse birlikte biçimde sunulan kalması yahut aşılı olmalarından kaynaklı olabilir. Aşısız kişide yatış yahut ahiret yolculuğu istatistikleri kesinleşmedikçe kesin konuşamayız” dedi.

Omicron varyasyonunun şimdiye derece ortaya çıkan topu topu varyantları geçerek Türkiye gönül edinmek az daha topu topu dünyada dominant modifikasyon bulunduğunu vurgulayan Özer, “Dünyanın rastgele durumunda fenomen sayısında rekorları kırılırken önlemlerinizi almadan akım etmeyin. Bu, yalnızca yılbaşı gecesi düşüncesince değil rastgele güneş düşüncesince muteber birlikte kural. Kapalı bölgelerde eş peçe yahut N95 kabil hevesli maskeler kullanmaya çalışın. Bu virüsü bloke etmek fakat aşıları kusursuz yaptırmak, peçe takmaya ve hıfzıssıhha kurallarına uymaya bitmeme etmekle beklenen olacak” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ