USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Putin, Hazar Denizi alanında ortaklığın derinleştirilmesinden yana olduklarını söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hazar Denizi dalında siyaset, güvenlik, tutum ve yer korunması kabil bölgelerde ortaklığın derinleştirilmesinden yana bulunduğunu belirtti.

Putin, Hazar Denizi alanında ortaklığın derinleştirilmesinden yana olduklarını söyledi
29-06-2022 20:03
Aşkabat

Putin, Türkmenistan’ın ev sahipliğinde başşehir Aşkabat’ta planlı "6. Hazar Denizi Ülkeleri Liderler Zirvesi"nde açıklamalarda bulundu.

Hazar Denizi sahasında ticari envestisman alanındaki iş birliğinin geliştirmesinin, Hazar Denizi ülkelerinin (Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve İran) hedefleri ortada bulunduğunu tamlayan Putin, "Rusya'nın Hazar Denizi devletleri ile tecim kütlesi daim artıyor. 2021'de çapraz tecim kütlesi yüzdelik 35 terfian 34 bilyon dolara ulaştı. Bu senenin ocak-nisan aylarında tecim kütlesi yüzdelik 12,5 arttı." dedi.

Putin, bahis konusu bölgede, erke sektöründe iş birliğinin geliştirilmesi düşüncesince fırsatların olduğuna dikkati çekerek "Hazar Denizi'ndeki yer yağı ve safi taş yağı lambası lambası yataklarının eş kullanımına müteallik anlaşmalar uygulanıyor. Bu, Hazar Denizi'ndeki tabii kaynakların tarafların çıkarları doğrultusunda akla yatkın ve doğurgan biçimde kullanılmasını beklenen kılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bölgenin erişim geri hizmet mimarisinin iyileştirilmesi icap ettiğini tamlayan Putin, Rusya'nın St. Petersburg kentini İran ve Hindistan'ın limanlarına bağlayan "Kuzey-Güney" arsıulusal erişim koridoru projesinin önemine ayraç etti.

Putin, bölgedeki altyapının genişletilmesi anlamında emekleri sürdürdüklerini, Hazar Denizi havzasındaki limanların ve katar ile kişmiri yollarının geliştirilmesi anlamında izlem izlediklerini söyledi.

Beş ülke ortada yer güvenliği alanındaki iş birliğinin önemine ayraç fail Putin, bölgedeki kişilerin hayatını ve refahını menfi yönde etkileyebilecek tabii vakalara gönül rahatlığı önlemlerin aceleci biçimde katılması icap ettiğini vurguladı.

Denizdeki olayların önlenmesi, yıldırı ve düzenleme zeval ile savaşım üzere ehemmiyetli bölgelerde imzalanmış anlaşmaların yürürlüğe sokulması periyodunun hızlandırılmasından yana olduklarını tamlayan Putin şunları kaydetti:

"Rusya, Hazar Denizi beşlisinin siyaset, güvenlik, iktisat ve yer korunması sahalarında ortaklığının derinleştirilmesinden yanadır. Bununla baş başa eş bölgemizdeki refahın garantisi, Hazar Denizi'nin türel statüsüyle ilgilendiren anlaşmadaki prensiplere hummalı düzen hummalı müteallik kalınmasıdır.

Hazar Denizi bölgesinin sürdürülebilir kalkınması, bu bölgedeki sahn standartlarının iyileştirilmesi, 5 devletin teşrikimesai düşüncesince tek elbette rastgele devir rüçhan fariza olmuştur ve olmaya bitmeme etmektedir. Rusya, bu süreçte en deli dolu gösteriş oynamaya hazır."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ