USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Eğitim

Yüksek lisans eğitimine talep artıyor

Lisans eğitiminin anadan görme alanlara odaklanması sonucu, öğrencilerin almış olduğu eğitim de sınırlanmış kalıyor. Bu noktada devreye, belli başlı ortak uzmanlığa seslenme fail faziletli lisans eğitimleri giriyor. İşe alımlarda rüçhan yeğleme sebebi biçimine gelmesi de so

Yüksek lisans eğitimine talep artıyor
14-01-2023 11:09

Artık işe tahavvül etmek düşüncesince çabucak darülfünun mezunu ballanmak ehliyetli değil. Bu sebepten dolayı üniversiteyi bitirdikten sonradan çoluk çocuk düşüncesince dünkü eş konkur devri başlıyor. En kalifiye kabiliyetleri bünyesine eklemek talip şirketler, adayların belli eş uzmanlığa seslenme fail efdal lisans programlarını bitirmesi kabil kriterler arıyor. Bu noktada efdal lisans, hem işe duhul sürecinde bununla beraber iş yaşamı süresince bireyin başka adayların önüne geçmesini sağlıyor.

358 bin efdal lisans talebesi var

Türkiye'de bu yıl bakımından 8 milyon 296 bin darülfünun talebesi zarfında 358 bin efdal lisans ve 109 bin doktora talebesi bulunuyor. Son çağda kendini geliştirmek, hedeflediği kariyere iktiran etmek ve hayalindeki aylığı doğrultmak talip sert aşırı genç, lisans eğitiminin arkası sıra efdal lisans eğitimine yöneliyor. Akademik kariyer gerçekleştirmek düşüncesince efdal lisans yapanların sayısı da iyice fazla. Amaç ne olursa olsun herhangi eş güzeşte yıl efdal lisansa nazarıitibar büyüyor. Üniversiteler de bu talebi istikbal etmek için, küsurat rakiplik koşullarında lisans mezunlarının gereksinimlerini delik uğrunda bulundurarak onlara ayrımlı bakış açıları kazandırabilecek, iş dünyasında ayırt oluşturabilecekleri yetkinlikleri kazandıracak efdal lisans bölümleri açıyor.

"Değişen kürevi alışkanlıkları izlem edip, dal uzmanlığı kazanacaklar"

Konuya bağlı etraflıca bilgelik verici Bahçeşehir Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Öncü, "Lisansüstü eğitim enstitüsü sözlü öğrencilerimiz, lisans eğitimlerinde edindikleri detayları pekiştirmek, temelli yerine mütebeddil kürevi alışkanlıkları izlem edebilmek, dal uzmanlığı kazanabilmek ve doktora çalışmalarına bitmeme ederek bilimsel nitelikli yerine adam ballanmak kabil türlü amaçlarla efdal lisans eğitimi almaya yönelmektedirler. İş hayatında efdal lisanslı olmak, başta efdal lisansın alındığı kurumun kalitesi, yenilikçi ve yeniliklere uyarlanmış olma kapasitesi, iş dünyasına hazırlamada öne çıkan farklılıkları ve network tevlit olanaklarıyla iş hayatında efdal lisans mezunlarına yardım sağlar. Bizler bu yetkinlikler ve eklenmiş değerlerle mezunlarımızın bilimsel nitelikli hayatları ve dal uzmanlıklarında ayırt gerçekleştiren efrat olmalarını sağlıyoruz" dedi.

"Farklılaşan bireylerin yetişeceği programlar kurguluyoruz"

Bahçeşehir Üniversitesinin efdal lisans programlarını çözümlemeli becerileri yükselten, biricik eş bölgeye odaklanmaktan artma ayrımlı alanlardan detayları harmanlayabilen, bire eş standartlara erbap olmaktan mavera farklılaşan efrat yetişecek biçimde tasarladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Öncü, bu bölümlere "Sayısal Mikroçip Tasarım, Doğrulama Tezsiz Yüksek Lisans Programı" ve "Sürdürülebilir Gıda Sistemleri Yüksek Lisans Programı"nın eklendiğini söyledi.

"Uygulamalı ve nazari bilgiler kazandırmayı amaçlıyoruz"

Programlara bağlı etraflıca bilgelik verici Öncü, "Sayısal Mikroçip Tasarım ve Doğrulama Tezsiz Yüksek Lisans Programı ile katılımcılar VHDL, FPGA, SystemVerilog, TCL ve UVM kabil bap başlıklarını da içeren Dijital Tüm Devre Tasarım ve Doğrulaması dalında uzun boylu repertuvar kazanabilecekler. Program ile Dijital Tüm Devre Tasarım ve Doğrulaması dair katılımcılarına kılgılı ve nazari bilgiler kazandırmayı amaçlıyoruz. Program, Doulos Sertifikalı Eğitim Ortağı bulunan ElectraIC ile kolektif yürütülecek. BAU-SÜGAM ile de desteklenecek bulunan Sürdürülebilir Gıda Sistemleri Yüksek Lisans Programı'nın hedefi ise besin ve ekincilik kaynakları, besin işleme, istihsal ve ambalajlamasında yenilikçi ve sürdürülebilir yaklaşımlar, besin hazırlık zinciri yönetimi, zirai besin zincirinin çevresel etkileri, besin kadem izi, ekincilik ve besin mevzuatının iktisadi etkileri, zirai kalkınma destekleri ve politikaları, besin data toplanması ve istatistiki analizleri, kürevi hava değişimleri sahalarında arsıulusal kalitede uzmanlar yetiştirmek, kuma ilmî icraat sürdürmek, millî ve arsıulusal plan uygulamaları yürütmektir" halinde konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ