USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

BM'nin peşi sıra IMF de Fed'i politikalarında ihtiyatkâr olmaya çağırdı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Amerika Merkez Bankası'nı (Fed) politikalarında akıbet basamak sakıngan ve dünyanın arka kalanı üstündeki etkisine hakkında titiz olmaya çağırdı.

BM'nin peşi sıra IMF de Fed'i politikalarında ihtiyatkâr olmaya çağırdı
04-10-2022 01:59
Washington

Georgieva, Suudi Arabistan ziyareti esnasında Reuters'a verdiği röportajda, akıllıcasına maliye politikalarıyla global durgunluğun önlenebileceğini belirtti.

BM, tarz bankalarını repo artışlarını durdurmaya çağırdı

Hükümetlerin maliye politikalarının mal politikası sıkılaşmasıyla insicamlı olması biçiminde global resesyonun önlenebileceğine dikkati çekici Georgieva, fakat doğacak sene resesyona girecek devletlerin olabileceğini bildirdi.

Georgieva, Fed'e politikalarında sonuç basamak sakıngan ve dünyanın art kalanı üstündeki etkisine dirlik tetik olma çağrısında bulunarak, Fed'in sorumluluğunun "çok yüksek" bulunduğunu anlatım etti.

IMF Başkanı Georgieva'nın Fed'e müteveccih çağrısının Birleşmiş Milletler'in (BM) tarz bankalarını repo artışlarını durdurmaya çağırmasının arkası sıra gelmesi özen çekti.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), ahit açıklamış bulunduğu raporda, Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) kadar ümranlı ülkelerdeki tarz bankalarının faizleri artırmaya bitmeme etmesinin global ekonomiyi resesyona ve arkası sıra derinlemesine mütemadi durgunluğa sevk riski taşıdığını bildirmişti.

Raporda, sessizlik yaratmadan şimdi erdemli repo oranlarıyla tutarları aşağılık çekebilmeye müteveccih rastgele müşterek düşüncenin "ihtiyatsız müşterek kumar" bulunduğu anlatım edilmişti.

Reel ücretlerin düştüğü, akçeli sıkılaşmanın, akçeli çalkantıların ve müşterek tomar yönlü dayanak ve koordinasyonun ehliyetsiz bulunduğu müşterek çağda müşterek tomar akçasal sıkılaşmanın nice büyümekte bulunan yurt ve kimi ümranlı devletlerde sükûnet ve hesaplı muvazenesizlik devri başlatabileceğine özen çekilen raporda, ABD'deki bu yılki repo artışlarının Çin dış büyümekte bulunan devletler düşüncesince gelirde tahmini 360 bilyon dolarlık azalmaya ve gittikçe şimdi müşterek tomar soruna hastalık olabildiği kaydedilmişti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ