Ekonomi

Kadın kooperatiflerine güzeşte sene 13,7 milyon teklik bağış sağlandı

Ticaret Bakanlığı, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı kapsamında güzeşte yıl, çoğunluğu bayanlardan oluşan ve kadın alın terini yorum maksadı güden 54 ilden 141 kooperatifin 144 projesine, 13 milyon 669 bin 98 teklik bağış desteği verdi.

Kadın kooperatiflerine güzeşte sene 13,7 milyon teklik bağış sağlandı
09-03-2023 13:06
Ankara

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Ticaret Bakanlığınca kadın kooperatiflerin desteklenmesine müteveccih adımlar atılırken kadın ihracatçılara müteveccih de kimi planlar yürütülüyor.

Kooperatif ve fevk müesseselerinin istihsal ve istihdama yardımı olacak envestisman projelerinin desteklenmesi, faaliyetlerinde aktiflik ve verimliliğin sağlanması, uygulayım bilimi ve acemi istihsal tekniklerinden yararlanmalarına katkıda bulunulması ve ferdî tasarrufların akla yatkın kooperatif girişimcilik modelleri ile ekonomiye kazandırılması amacıyla KOOP-DES yürütülüyor. Yapılan değerlendirmeler sonucu, 2022 senesinde KOOP-DES kapsamında, ortaklarının çoğunluğu bayanlardan oluşan ve kadın alın terini yorum hedefi güden 54 ilden 141 kooperatifin 144 projesine, 13 milyon 669 bin 98 liralık bağış desteği verildi.

Kadın kooperatiflerine eğitim

Bakanlıkça, kadın kooperatiflerine müteveccih eğitimler de düzenleniyor. Bu programlar, kaymakamlıklar, belediyeler, tecim odaları, çıplak maşer kuruluşları, üniversiteler ve kadın girişimcilerden mevrut talepler doğrultusunda düzenleme ediliyor.

Söz konusu terbiye ve bilgilendirme çalışmalarından 2022 senesinde devir içi ve beniz yüze edinmek kıl payı Ankara, İstanbul (Tuzla), Afyon, Uşak, Kütahya, Karabük, Ankara (Polatlı), Bolu, Düzce, Bilecik, Kastamonu, Sinop, Çankırı, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Aksaray, Konya, Karaman, Kırşehir, Siirt, Şırnak, Hakkari, Mardin, Batman, Zonguldak, Manisa, Denizli, Burdur, Isparta, Niğde, Hatay, Yalova, Mersin, Trabzon, Artvin, Rize, Bayburt ve Gümüşhane'den kestirmece 1429 delege yararlandı.

Kadın ihracatçılar düşüncesince projeler

Bakanlık, dış satım potansiyeli haiz kadın ve gailesiz girişimcilerin dünya dışı pazarlara engelleme edilmelerine arkalamak amacıyla Export Akademi Kadın ve Genç Girişimci İhracatçı Yetiştirme Programı, Türkiye Kadın ve Genç Girişimci Online-Fiziki Network Programı, W2W-Ulusal Kadın İhracatçı Platformu, Melek Yatırımcı Ağı Projeleri kıl payı planlar de geliştirdi.

Kadın girişimcilerin dış satım süreçlerine engelleme olmaları düşüncesince gerekseme duydukları bağlantıların oluşturulması ve ihracata müteveccih bilgilendirmelerin yapılabilmesi amacıyla yaşama geçirilen bu planlar kapsamındaki icraat sabık sene da bitmeme etti. Bu kapsamda, "W2W-Ulusal Kadın İhracatçı Network Platformu" e-Devlet Kapısı üstünden kâffesi kadın girişimcilerin kullanımına sunuldu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?