USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Bakan Varank 42 İstanbul yazılım mektebinde gençlerle buluştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Açık Kaynak Platformu ile Ekol 42'nin iş birliğiyle oluşturulan 42 İstanbul ve 42 Kocaeli okullarındaki öğrencilerin oyunlaştırılmış metotla planlar yaparak yazılım öğrendiklerini belirtti.

Bakan Varank 42 İstanbul yazılım mektebinde gençlerle buluştu
12-09-2022 13:03
Ankara

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Açık Kaynak Platformu ile Ekol 42'nin iş birliğiyle oluşturulan 42 İstanbul ve 42 Kocaeli okullarındaki öğrencilerin oyunlaştırılmış metotla planlar yaparak yazılım öğrendiklerini belirterek, "Bu kimse inovatif pedagoji bilimi metotlarıyla Türkiye'deki yazılımcı kapasitesini bırakmak istiyoruz." ifadesini kullandı.

Bakanlıktan meydana getirilen yazılmış açıklamaya göre, Varank, Vadi İstanbul'da mevcut 42 İstanbul'da yazılım öğrenen gençleri görüşme etti.

Varank, ziyarette gençlerin okuldaki programları strateji ederek birbirlerine asistan olduklarını ve yazılımcı alegori yetiştiklerini belirterek, okulları ülkeye güzeşte sene kazandırdıklarını anımsattı. Varank, şu biçimde bitmeme etti:

"42 Kocaeli ve 42 İstanbul'da bu işe ilgiyi bulunan ilkin gençlerimizi ortak sınava naşir tutuyoruz. Genç arkadaşlarımızın algoritma kırma yetenekleri mevcut mı, riyazi tefekkür yetenekleri mevcut mı, elden ona bakıyoruz. 18 yaşını açıkgöz Türk yurttaşı değme arkadaşımız bu okullara başvurabiliyorlar. Genç arkadaşlarımızı ziyarete geldik. Daha evvel lezzetli devretme lafı vermiştim. Onu namına getirmiş oldum. Kendileriyle lakırtı ettik. 42 okulları yenilikçi ortak öğrenme metodu. Mezunları güzel biçimde yazılım öğreniyorlar. Mezunlarının yüzdelik 90'lar seviyesinde iş bulduğunu elan geçmiş tecrübelerden görebiliyoruz. Bu kimse inovatif pedagoji bilimi metotlarıyla Türkiye'deki yazılımcı kapasitesini yükseltmek istiyoruz. 42 okulları da şimdiye denli yüzümüzü ağartan ortak emek vermek oldu."

Okullar gençlerin önünü ayırmak düşüncesince tasarlandı

Varank, bu okulların en iri hususi durumunun tek eğitmen olmaksızın ağız ağıza oyunlaştırma ve plan sürekli biçimde yazılımı öğretmesi olduğuna ayraç etti.

Okulda öğrencilerin oyunlaştırılmış metotla projeleri yaparak yazılım öğrendiklerini anlatım fail Varank, "Aynı sürede öğretmen olmaksızın kişi kendilerine bu işi öğreterek ortak araya gelmiş şekilde iş çözerek yazılım öğreniyorlar. Gerçekten inovatif ortak metot. Bu okulları gençlerimizin önünü ayırmak düşüncesince tasarladık. Hiçbir ecir istem etmiyoruz. Burada paydaşlarımız da var. Bu programı, Türkiye Açık Kaynak Platformu ile baş başa geliştirdik. Platformun iri yazılımcı şirket ortakları var. Global markalar bu işin ortağı. Oradaki şirketler da bu öğrencilerimizi ortak numara yıldan itibaren yetişmen alegori bünyelerine katıyorlar. Şirketlerimizin kalifiye öge ihtiyacını da bu biçimde elde etmiş oluyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Ziyaret sonra Vadi İstanbul'da restoranı bulunan adlı sanlı lider Danilo Zanna'nın hususi tarifiyle meydana getirilen tiramisuyu tahminî 150 gence servis fail Varank, Danilo Şef ile de görüntülü görüştü.

Varank, "Tiramisuları ego ısmarladım. Yemekler de senden şefim." derken Danilo Şef de "Hepsini ağırlayacağım, benim misafirim olsunlar." karşılığını verdi.

"42 İstanbul'da yazılımın temellerini öğreniyoruz"

42 İstanbul katılımcılarından Selin Tepe, hem çalışıp hem eğlenerek öğrendiklerini belirterek "Ben elhak apayrı ortak okulda okuyorum lakin bura baş döndürücü elan iyi. Bakanımıza baş döndürücü teşekkürname ederiz. Bize de şaşırtı oldu. Çok şaşırdık görünce." ifadesini kullandı.

İrem Öztimur, 42 İstanbul'da yazılımın temellerini öğrendiklerini vurgulayarak, "İmkanlar baş döndürücü güzel. Ben bu kadarını beklemiyordum." dedi.

Hasan Kemal Gümüşcüoğlu da "Çok ayrımlı ortak eğitim. Sunulan sistemden ve imkanlardan baş döndürücü memnunum. Sayın Bakanımın sürprizine şaşırdım. İnce ortak hareket. Bize ikramda bulundu." sanarak görüşlerini dile getirdi.

Muhammed Enes Başpınar, öğrenirken öğretmenin kişi öğrenme dönemini müspet etkilediğine ayraç ederek, "Bir okulda öğretmenden alabildiğiniz o öğretmenle sınırlıyken burada her insanın bilgisini herkesten alabiliyorsun." laflarıyla deneyimini aktardı.

Karabük Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 4'üncü dershane talebesi Ayşe Hümeyra Cengiz, Bakan Varank'a şaşırtı ziyareti ve ikramı düşüncesince teşekkürname ederek 42 İstanbul serüvenini şu laflarla anlattı:

"Yazılım eğitimi alıyoruz. Şubattan bu yana buradayım. Okulla baş başa yürütüyorum. Bakanımızın attığı tweeti görerek buraya geldim. Kendimiz araştırarak çabalayarak öğrendiğimizde elan kalımlı bulunduğunu düşünüyorum."

Danilo Şef gençleri ağırladı

Bakan Varank'ın ziyaretinin arkası sıra Danilo Şef, 42 İstanbul öğrencileri ve mezunlarına Vadi İstanbul'da mevcut restoranında kahvaltı verdi.

Danilo Şef, Türkiye'nin en cin fikirli ve en güzel gençlerini ağırladıklarını belirtti.

Türkiye Açık Kaynak Platformu Direktörü Sertaç Yerlikaya da ev sahipliği düşüncesince Danilo Şef'e teşekkürname etti.

Danilo Şef, kahvaltı esnasında Bakan Varank'ı görüntülü aradı. Bakan Varank, gösterdiği dikkat zımnında Danilo Şef'e teşekkürlerini ileterek "Türkiye'de faziletkâr teknolojiye verdiğin desteği on paralık unutmayacağız." esprisini yaptı. Danilo Şef de "Estağfurullah seve seve lakin maşallah ne denli baş döndürücü aşındırmak yiyorlar." karşılığını verdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Fenerbahçe1334+24
2Galatasaray1334+18
3Beşiktaş1325+5
4Adana Demirspor1323+11
5Trabzonspor1323+7
6Kayserispor1323+4
7Antalyaspor1319+4
8Kasımpaşa1318-4
9Çaykur Rizespor1318-6
10Hatayspor1317+3
11MKE Ankaragücü13160
12Sivasspor1315-4
13Gaziantep FK1315-6
14Fatih Karagümrük1314+2
15Konyaspor1313-5
16Pendikspor1313-13
17Başakşehir FK1312-5
18Alanyaspor1310-12
19Samsunspor138-11
20İstanbulspor138-12
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ